Aleja Rekrutacji

Nie wystarczy myśleć, że zasługujesz na pracę, o którą się starasz, musisz jeszcze przekonać do tego swojego przyszłego szefa. Udowodnij mu, że To właśnie Ty jesteś tym kandydatem, którego poszukuje! Jak to zrobić? Przede wszystkim solidnie przygotuj się do rekrutacji, nie zakładaj, że jakoś to będzie. Z poszukiwaniem pracy jest trochę tak jak z jazdą samochodem. Niby wielu z nas to potrafi, ale mało kto robi to naprawdę dobrze.

Jeżeli czujesz, że przydałby Ci się mały trening przed prawdziwą rekrutacją, dowiedz sie na co największą uwagę zwracają zawodowi rekruterzy i jak nie dać się im zaskoczyć! No i jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia. Nieważne, ilu skutecznych wskazówek byś nie otrzymał, jak wiele trików nie nauczył - niczego nie wskórasz, jeśli w trakcie rekrutacji zabraknie Ci pewności siebie!

Krok 1. Twoje profesjonalne zdjęcie

Każdy z nas chciałby być postrzegany w nowej firmie jako prawdziwy specjalista w swoim fachu. Rzecz jasna, o naszych kwalifikacjach świadczą głównie zdobyte doświadczenie czy umiejętności zawodowe, które posiadamy. Niemniej trudno będzie nam polemizować z pierwszym wrażeniem, które wywarliśmy na pracodawcy, umieszczając niewłaściwe zdjęcie w CV, np. z wakacji czy urodzin. Pamiętaj, że Twoje zdjęcie musi być przede wszystkim aktualne, dlatego nie warto dodawać takiego sprzed kilku lat. Jeżeli nie masz odpowiedniej fotografii do dokumentów aplikacyjnych będziesz mógł ją wykonać w specjalnej fotokabinie dostępnej w alei rekrutacji. Zdjęcie otrzymasz zarówno w formie drukowanej, jak i cyfrowej.

Krok 2. Skonsultuj swoje CV

Po raz kolejny zabierasz się do pisania CV, ale wciąż nie jesteś przekonany, czy robisz to właściwie? Ten dokument to przysłowiowe abc każdej rekrutacji, dlatego warto poświęcić czas na jego dokładne przygotowanie. Aby stworzyć skuteczne CV, musisz najpierw dowiedzieć się, jakie są podstawowe zasady tworzenia dobrego życiorysu zawodowego i co wpływa na jego skuteczność! Podczas konsultacji w alei rekrutacji, wspólnie z doradcą, przeanalizujesz jego najważniejsze elementy, dzięki czemu już w trakcie spotkania będziesz miał możliwość edytowania swojego resume i naniesienia niezbędnych poprawek.

Krok 3. Popracuj nad listem motywacyjnym

Dla wielu osób starających sie o pracę list motywacyjny to niepotrzebny dodatek do CV. W efekcie większość z nas bagatelizuje jego niemałe znaczenie w trakcie rekrutacji. Paradoksalnie, takie myślenie większości kandydatów może sprawić, że umiejętnie przygotowany list motywacyjny stanie się prawdziwą kartą przetargową w batalii o wymarzona pracę. Dlaczego? Bo to właśnie w nim możemy wyjaśnić przyszłemu pracodawcy np., co kierowało nami przy wyborze tej konkretnej oferty pracy. To również doskonała okazja do tego, aby przybliżyć mu naszą zawodową sylwetkę, a przytoczone informacje, o nas jako pracownikach, poprzeć konkretnymi przykładami z życia zawodowego. O roli referencji i listu motywacyjnego oraz złotych zasadach tworzenia tego dokumentu dowiesz się od zawodowych rekruterów w trakcie Metropolitalnych Targów Pracy Pomorza. Wspólnie z nimi spróbujesz stworzyć swój idealny LM.

Krok 4. Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa kwalifikacyjna to dla wielu z nas najbardziej stresujący etap całej rekrutacji. Podczas niej walczymy o pokazanie siebie z jak najlepszej strony. Warto więc przećwiczyć wcześniej przykładowe pytania, które mogą pojawić się w trakcie rozmowy, np. te dotyczące naszego doświadczenia zawodowego.Nie bójmy się także przejąć inicjatywę w trakcie rozmowy i zapytać o rzeczy, które najbardziej interesują nas w kontekście nowej pracy. W trakcie rozmowy warto również wykazać się znajomością branży oraz firmy, w której ubiegamy się o pracę.