Gotowi do startu... Start!

Wpisując w wyszukiwarkę hasło: „Jak przygotować się do procesu rekrutacji” otrzymujemy około 342 000 wyników. Internet pełen jest wszelkiego rodzaju wskazówek, które mają pomóc kandydatom przygotować się do do efektywnego uczestnictwa w rekrutacji. Z łatwością można sprawdzić kwestie, o które rekruterzy pytają najczęściej i przygotować przemyślane odpowiedzi. Choć scenariusz jest z pozoru prosty, bardzo często kandydaci wydają się wkraczać w rzeczywistość rekrutacyjną z marszu, a nawet z biegu...

Z perspektywy rekrutera kandydat, który decyduje się na wzięcie udziału w procesie rekrutacyjnym do firmy, jest choćby wstępnie zainteresowany stanowiskiem, na które aplikował, zna profil organizacji i wie, czego oczekuje od przyszłego pracodawcy. Scenariusz idealny, jednak niestety nie zawsze prawdziwy. Obecnie rynek pracy zmienia się w rynek kandydata i to prawda, że coraz częściej to kandydaci są na tzw.”pole position” i to oni stawiają wymagania wobec zatrudniających. Mimo wszystko, żaden szanujący siebie i firmę menedżer, nie będzie zainteresowany współpracą z osobą niezmotywowaną i arogancką (bo chyba tak można nazwać przypadek, kiedy podczas rozmowy kandydat pyta o nazwę i opis stanowiska, na które aplikował).

Oczywiście nie oczekuje się od kandydata, aby szukając pracy nie rozważał więcej niż dwóch pozycji. Wystarczy wprowadzić choćby tak proste rozwiązanie, jakim jest lista stanowisk i organizacji, do których zostanie wysłana aplikacja i w ten sposób odbierając telefon z zaproszeniem od rekrutera, łatwo można będzie sprawdzić stanowisko i przypomnieć sobie jego charakterystykę.

Jak uniknąć sytuacji, w której na dość zaawansowanym poziomie rekrutacji, okazuje się, że stanowisko nie spełnia naszych oczekiwań? Należy cofnąć się do samego początku. Użyjmy tutaj analogii sportowej, odnosząc się do procesu rekrutacji w Alexander Mann Solutions.

Plan zawodów
Należy zacząć przede wszystkim od przemyślenia, jakie są nasze zainteresowania, w jakim obszarze chcielibyśmy się rozwijać, jakie kwestie są dla nas ważne w pracy, co chcemy osiągnąć w ciągu najbliższych lat. Alexander Mann Solutions to firma zajmująca się outsourcingiem procesów rekrutacyjnych, nie działa więc jak agencja pracy, ale wspiera swoich klientów w dostarczaniu usług rekrutacyjnych na jak najwyższym poziomie. Obszary w których można się rozwijać to przede wszystkim rekrutacja, administracja, twardy HR, ale również funkcje wspierające takie jak Business Intelligence, finanse czy IT.
Rozgrzewka
Na tym etapie warto poznać możliwości, jakie oferuje rynek pracy w wybranym obszarze. Dobrym pomysłem jest uczestnictwo w targach pracy, które daje możliwość swobodnego poznania przyszłego pracodawcy, zadania pytań bez towarzystwa stresu i nerwowej atmosfery. Czasem wybierając sie z kilkoma kopiami aktualnego CV już podczas targów pracy, można zostać dostrzeżonym przez fachowe oko rekrutera i tym samym zwiększyć swoje szanse na pomyślne przejście przez dalsze etapy rekrutacji. W firmie jest jasno wytyczona ścieżka kariery. Kadra zarządzająca dba o rozwoj pracowników i oferuje różne świadczenia dodatkowe (m.in prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, kursy jezykowe, zdywersyfikowane świadczenia socjalne, możliwość udziału w eventach CSR-owych i wiele innych). Alexander Mann Solutions uczestniczy w wielu wydarzeniach, gdzie można spotkać i porozmawiać z pracownikami, którzy chętnie odpowiadają na wszystkie pytania. Zawsze można też skontaktować się bezpośrednio z zespołem rekrutacyjnym poprzez e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Trening startowy
Tutaj następuje dokładne rozeznanie ofert i decyzja, które z nich są najbardziej adekwatne do ustalonych wcześniej preferencji i kolejno wysłanie aplikacji. Aplikacja jest bardzo prosta – na stronie alexandermannsolutions.com/join-our-team dostępne są wszystkie otwarte pozycje z dokładnymi opisami stanowisk.
Przedbiegi 
Do przedbiegów zalicza się wstępną rozmowę telefoniczną, która ma na celu sprawdzenie podstawowych kwestii ważnych dla obu stron. Warto pamiętać, że jeśli nie mamy dogodnych warunków do prowadzenia rozmowy, lepiej jest poprosić o telefon w późniejszym terminie, niż szeptać do słuchawki, czy jednocześnie robić zakupy. Niekiedy kandydaci mogą też zostać poproszeni o rozwiązanie testów, koniecznych do sprawdzenia umiejętności potrzebnych na stanowisku. Rekruterzy zawsze wcześniej ustalają dogodny termin wstępnej rozmowy telefonicznej. Podczas tego etapu można spodziewać się pytań o motywację, znajomość profilu firmy, poprzednie doświadczenie i oczekiwania.
Podczas rozmowy ustalone zostają także terminy testów językowych: ustnego i pisemnego.
Wyścig
Następuje moment bezpośredniej rozmowy z przyszłymi przełożonymi.
Kandydat tutaj otrzymuje ocenę ogólną, zarówno w obszarze komunikacji, predyspozycji, umiejętności, jak i dopasowania do zespołu. Ponieważ jest to etap, któremu niewątpliwie towarzyszy zdenerowanie, można wcześniej przygotować pytania, które będziemy chcieli zadać rekruterom i zapisać je w notatniku, który posłuży nam jako wsparcie, gdy wszystkie pytania uciekną z głowy.
Na rozmowę warto przyjść wcześniej, aby zapewnić sobie komfort dotarcia do miejsa spotkania bez zamartwiania się o ewentualne spóźnienie. Należy pamiętać nazwiska osób, z którymi jesteśmy umówieni (zwykle są to dwie osoby) oraz to, że są oni pozytywnie nastawieni i z pewnością nie mają na celu powiększania poziomu stresu kandydata.
Zakładając wcześniejsze gruntowne przygotowanie na rozmowę trzeba zabrać ze sobą dobre nastawienie i uśmiech.
Dekoracja
W tym końcowym etapie (zakładając rzecz jasna pozytywny wynik rekrutacji) następuje złożenie oferty. Jeżeli nie jesteśmy pewni co do zaproponowanych warunków, prośba o czas na przemyślenie na pewno nie zostanie źle odebrana (o ile czas ten będzie relatywnie krótki). Osoba składająca ofertę pracy, zawsze przedstawia wszystkie warunki obejmujące formę umowy, czas pracy, proponowane wynagrodzenie, datę rozpoczęcia. Jest to doświadczony rekruter, który z pewnością będzie w stanie odpowiedzieć na wszystkie nurtujące pytania.

Mając na względzie opisany powyżej proces rekrutacji, pozostaje tylko życzyć kandydatom i rekruterom samych pozytywnych doświadczeń, wyboru odpowiedniej dyscypliny i zdobycia wymarzonego złotego medalu!

 

Maria Lenart – Senior Sourcer w Alexander Mann Solutions, w zespole zajmujacym sie rekrutacja pracownikow m.in. do oddzialow AMS w Gdansku i Krakowie. Odpowiedzialna za pozyskiwanie kandydatow na stanowiska od entry level po kadre zarzadzajaca.

Facebook Twitter
×
×

Log in