Wyjątkowy pracodawca? Metsa Group Services

Metsä Group Services Sp. z o.o. tylko z pozoru wydaje się być kolejnym centrum usług wspólnych, jakich wiele w Trójmieście. Gdy w 2012 r. zaczynałem tutaj swoją pracę, nie przypuszczałem, że zwiąże się tą firma na tak długo. Wybór ścieżki kariery zawodowej jest kwestią skomplikowaną. Szczegółowe kompetencje wymagane na danym stanowisku i zakres obowiązków można często poznać dopiero w praktyce. Ja zaczynałem jako świeżo upieczony absolwent Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego. Nie miałem zbyt dużego doświadczenia zawodowego, poza kilkumiesięcznymi stażami. Również nazwa firmy była dla mnie obca, ale już podczas assesment center (standardowej procedury rekrutacyjnej tutaj) poczułem, że może to być fajna przygoda, do której i Was zachęcam.

Tradycyjny model kariery w dużej organizacji to przejście przez wszystkie szczeble w hierarchii po kolei. Zaczynając od juniora czyli młodszego księgowego, po księgowego, starszego księgowego, Team Leadera i w końcu menedżera działu, a nawet całej struktury. Metsä również zaadoptowała ten model ścieżek kariery we wszystkich działach, czyli Account Payable (Dział Zobowiązań), Accounts Receivable (Dział Należności), General Ledger (Dział Księgi Głównej), Quality Assurance (Dział Zapewnienia Jakości), Customer Contact (Dział Obsługi Klienta) oraz Master Data (Dział Zarządzania Danymi). Przychodząc do firmy zaczynałem jako junior, po roku awansowałem na stanowisko księgowego, a następnie otrzymałem awans na stanowisko starszego księgowego. To jest dość klasyczna droga w organizacji i po pewnym czasie okazała się ona dla mnie niesatysfakcjonująca, więc skorzystałem z innych możliwości, które firma oferuje swoim pracownikom.

Metsä wdrożyła dwa programy, żartobliwie nazywane podróżniczymi, a mianowicie Metsä Tour i Metsä Tourist, pozwalające rotować pracownikom między działami. Metsä Tour to program ośmiomiesięczny a Metsä Tourist miesięczny. Oprócz tego istnieją możliwości trwałego przejścia do innego działu. Przejście na równoległe stanowisko w innym dziale może być doskonałą okazją do zdobycia nowego doświadczenia. Wiedza dotycząca organizacji, doświadczenie w pracy nad poprawą jakości procesów to interdyscyplinarne umiejętności, które przydadzą się w każdym dziale. Skorzystałem z programu Metsä Tour, przechodząc z działu zobowiązań do działu należności i następnie do działu księgi głównej. Wspominam ten czas bardzo dobrze, a wiedza, którą zdobyłem zdecydowanie przydaje się podczas codziennej pracy. Ponadto nowe stanowisko zawsze wiąże się z licznymi wyzwaniami i zwiększonym zakresem odpowiedzialności, a to zawsze napędzało mnie do działania.

W każdej firmie poszukiwani są specjaliści z wysoce wyspecjalizowaną wiedzą. Jeśli chcesz rozwijać się właśnie w takim kierunku, jest duża szansa, że uda Ci się przekonać przełożonego i uzyskać dofinansowanie na studia podyplomowe lub specjalistyczne kursy. Tutaj wachlarz jest bardzo szeroki, począwszy od kursów językowych, księgowych, szkoleń z zakresu zarządzania, informatyki etc. Ponadto Metsä umożliwia udział zarówno w szkoleniach specjalistycznych jak i warsztatach rozwoju osobistego, zarządzania czasem, efektywnością osobistą oraz nabywanie doświadczenia w ramach zadań w zespołach projektowych. Brałem udział w wielu kursach podczas swojej pracy, zdecydowanie najmilej wspominam te, które pozwalały doskonalić miękkie umiejętności, być może właśnie ten zespół kompetencji był u mnie najmniej rozwinięty. Studia dają częściej sporo wiedzy teoretycznej i nie kładą dużego nacisku na rozwój umiejętności miękkich, ale jak wiadomo, wszystko po kolei. Praca to miejsce, w którym spędzamy dość duży wycinek swojego życia, więc ważne, aby było to miejsce, gdzie czujemy się dobrze. Każdy z nas jest inny i co innego jest dla niego ważne. Życzę wszystkim, aby znaleźli swoją wymarzoną pracę, a być może niektórzy z Was dołączą do mnie do Metsy. Zatem do zobaczenia na open space.

O autorze:
Nazywam się Przemysław Wysiński i od ponad 3 lat pracuję w Metsä Group Services Sp. z o.o., gdzie wykonuję pracę księgowego. Ukończyłem studia na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Gdańskiego. Od momentu rozpoczęcia studiów szczególnie interesowałem się zagadnieniami związanymi z finansami przedsiębiorstw, w związku z tym, wybór specjalności Finanse Międzynarodowe i Bankowość wydawał się naturalny. W trakcie studiów aktywnie uczestniczyłem w pracach kół naukowych i odbywałem staże w instytucjach finansowych. Pracę w Metsä Group rozpocząłem zaraz po zakończeniu studiów, a przechodząc przez różne stanowiska i działy miałem możliwość poznania pracy centrum usług wspólnych niemal od podszewki. Pracę zawodową w SSC łączę z pracą naukową na Wydziale Ekonomicznym UG, gdzie przygotowuję pracę doktorską dotyczącą bezpośrednich inwestycji zagranicznych. W wolnych chwilach lubię czytać skandynawskie kryminały, chodzić na koncerty muzyki jazzowej i jeździć na rowerze.

Facebook Twitter
×
×

Log in